Inden borgmestervalget starter er der et tilmeldingsindlæg, der som regel kommer en uge før, selve valget starter. Her har partier og løsgængere muligheden for at tilmelde sig valget.
Når der så er gået en uge, har en masse partier og løsgængere som regel tilmeldt sig. Og da kan valget begynde.
Alle Andeby.dk-borgere har to stemmer de kan bruge på partier og løsgængere. Herudover er der også indført personlige stemmer som betyder, at man nu kan stemme personligt inden for de partier man stemmer på. Hvis man stemmer på en løsgænger, kan man ikke stemme personligt, da det jo bare er en person der.
Ved borgmestervalget bliver der valgt et byråd og en borgmester. Jo flere mandater og byrådspladser man får, jo mere magt får man i byrådet. Det parti som får flest stemmer, vinder valget og får borgmesterposten. Da løsgængeren kun er en person, kan han/hun jo kun bruge et mandat. Derfor er regel sådan, at hvis en løsgænger har det der svarer til over et mandat, bliver personen også borgmester.
Læs mere om hvordan du tilmelder dig...